Kamienie ogrodowe – dlaczego warto stosować ?

Naturalne kamienie ogrodowe cieszą się niesłabnącą popularnością w ogrodach tak w Polsce, jak i na całym świecie. To coś więcej niż moda. Łatwo wskazać co najmniej 7 istotnych korzyści, jakie zapewniają ponadczasowe, trwałe kamienie do ogrodu. Dowiedz się, dlaczego warto na nie postawić w trakcie aranżacji otoczenia domu czy innego budynku.

1. Trwałość

Kamień jest materiałem wykorzystywanym w budownictwie, ale i aranżacji ogrodów przede wszystkim ze względu na swoją naturalną trwałość. Tak mróz i opady atmosferyczne, jak upały i ekspozycja na Słońce „nie robią wrażenia” na minerałach. Wiele innych ozdób czy sprzętów ogrodowych zużywa się pod wpływem negatywnych czynników zewnętrznych – trzeba chronić i odnawiać ich kolor, zabezpieczać przed wilgocią itd. Tymczasem kamienie ogrodowe wytrzymują całe lata i dekady. Są też trwałe na uszkodzenia mechaniczne, dlatego niezawodnie spełniają swoją rolę.

2. Różnorodność kolorów i struktur

Kamienie ogrodowe to w praktyce fragmenty skał poddane naturalnej lub mechanicznej obróbce. Ich kolor, kształt czy struktura są bardzo zróżnicowane. To, że na rynku znajdziesz np. grys w odcieniach czerwieni, brązów czy beżów nie jest efektem koloryzacji. Malowanie kamienia nie jest potrzebne, skoro natura wzięła sprawy w swoje ręce. Bogactwo mineralne skał gwarantuje tak dużą różnorodność, że kamienie ogrodowe są dostępne w bardzo szerokiej palecie barw i odcieni, wyróżniają się też unikatową strukturą, przez co są bardzo oryginalną ozdobą w każdej kompozycji krajobrazu.

3. Uniwersalne zastosowanie

Naturalnie kamienie do ogrodu są dostępne w bardzo wielu wariantach, rozmiarach i kształtach, a przez to – można je zastosować na wiele różnych sposobów.

 • Są podstawowym materiałem do wykonania estetycznego skalniaka.
 • Wyścieła się nimi dna oczek wodnych.
 • Stanowią autonomiczne ozdoby np. jako monolity.
 • Kamiennymi płytami wytycza się ścieżki i chodniki.
 • Kamień naturalny ma zastosowanie jako elewacja budynków.
 • Naturalnym kruszywem wypełnia się kosze gabionowe, z których powstają m.in. ogrodzenia.
 • Żwir i drobne kamyczki stanowią alternatywę wobec tradycyjnego trawnika.

Jak widzisz – kamienie naturalne można wkomponować w ogród na wiele odmiennych sposobów, zgodnie z indywidualnymi potrzebami i preferencjami.

4. Spójność z naturą

Wybór kamieni ogrodowych może, a nawet powinien być połączony ze świadomą uprawą roślin. Z uwagi na bogactwo kolorów, struktur i rozmiarów łatwo zestawić konkretną skałę z ulubionymi kwiatami czy krzewami. Takie tło prezentuje się szlachetniej i okazalej niż np. niezagospodarowana gleba.

5. Naturalny wybór

Kamienie do ogrodu to – kontynuując powyższą argumentację – naturalny element krajobrazu. Są ekologiczne, co ma znaczenie we współczesnym świecie, w którym coraz większą uwagę poświęca się ochronie środowiska. Zamiast przetworzonych i nienaturalnych elementów możesz bez trudu postawić na ozdobę i materiał, który pochodzi z natury, który dała nam planeta. Jeżeli kwestie ekologiczne mają dla Ciebie znaczenie, doceniasz właściwości minerałów.

6. Ponadczasowy styl

Wykorzystanie kamieni jako ozdoby ma tradycję sięgającą starożytności. Mijają dekady i wieki, zmieniają się style w architekturze czy modzie, a ogrody wciąż są pełne naturalnego kamienia. To ponadczasowy wybór, niezależny od zmieniających się dynamicznie trendów. Skoro inwestujesz w ogród czas i pieniądze, zapewne chcesz uzyskać trwały i stylowy efekt na lata.

7. Praktyczność – nie tylko estetyka

Zakup kamienia ogrodowego jest też logiczny z praktycznego punktu widzenia. Ustawienie monolitu jako pojedynczej ozdoby czy wysypanie żwiru wokół roślin to zadanie niewymagające specjalistycznych maszyn czy dużego doświadczenia. Zresztą, nawet jeśli metamorfoza ogrodu wymaga od Ciebie zainteresowania się każdym zakątkiem, wykorzystaniem kamienia w projektach czy konkretnych pracach zajmuje się wiele specjalistycznych firm. Kamienia nie trzeba dodatkowo impregnować (jak drewna czy metalu), nie trzeba poświęcać dodatkowych zasobów na zabiegi pielęgnacyjne. To naturalny materiał przewidziany na lata ekspozycji na wszystkie warunki atmosferyczne. Kupujesz – umieszczasz we właściwym miejscu – podziwiasz. Prosty schemat, co samo w sobie stanowi dodatkową korzyść.

Kamienie ogrodowe w Kar-Group

Centrum ogrodnicze Kar-Group (Oracze 31C k. Ełku) specjalizuje się w imporcie i sprzedaży naturalnego kamienia ogrodowego pod postacią:

 • grysów i otoczaków,
 • kamienia chodnikowego,
 • głazów, monolitów i skał ogrodowych,
 • gnejsów, płytek i kamienia elewacyjnego,
 • kostki granitowej,
 • kory kamiennej, zasypu do gabionów.

Przekonaj się na własne oczy, jak okazale prezentują się kamienie do ogrodu. Odwiedź skład pod Ełkiem, aby znaleźć inspirację do aranżacji swojego otoczenia. Na miejscu możesz liczyć na kompleksowe doradztwo. Ponadto w Kar-Group oferujemy projektowanie ogrodów oraz szkolenia w tym zakresie. Gwarantujemy, że przykładamy dużo uwagi do selekcji kamieni importowanych z całego świata. Zajmujemy się tym od lat, a wciąż rozwijamy działalność i poszerzamy asortyment ozdób i materiałów.

Zobacz nasz sklep internetowy | aktualne oferty

Zobacz inspiracje do ogrodu – INSPIRACJE

Kamienie naturalne – zainspiruj się naturą

Kar-Group Ełk / Oracze 31 C