Jak wykorzystać kamienie w ogrodzie – poradnik

Jak wykorzystać kamienie w ogrodzie ? Jedną z najważniejszych zalet kamieni naturalnych jest bogactwo rozmiarów, struktur czy barw, co przekłada się na wiele możliwości wkomponowania ich do ogrodów – od tradycyjnych po nowoczesne. W tym krótkim poradniku przedstawiamy kilka inspiracji do praktycznego zastosowania kamieni ogrodowych dostępnych w ofercie Kar-Group, centrum ogrodniczego znajdującego się koło Ełku.

1. Alternatywa wobec trawy

Gdy Twój ogród pełni przede wszystkim funkcję rekreacyjną, a przy tym ma wyróżniać się swoją estetyką, zastanawiasz się jak zagospodarować dostępną przestrzeń. Żywopłot, rabaty kwiatowe, drzewa i krzewy, wreszcie sprzęt ogrodowy… ale co z „wolnymi” metrami kwadratowymi Twojego terenu?

Być może jedynym wyborem wydaje Ci się założenie trawnika. Wiesz jednak, że jego uprawianie jest wymagające. Już samo zasianie i wyhodowanie równej połaci trawy stanowi wyzwanie. Możesz je rozwiązać przez zakup trawy w rolce, ale to spory koszt, zresztą nie rozwiązuje kolejnych niedogodności. Mowa o regularnym i obfitym nawadnianiu, sezonowym nawożeniu, zwalczaniu szkodników, przycinaniu, wertykulacji… Trzeba na to sporo czasu i pieniędzy.

Czy naprawdę wszędzie trzeba mieć trawnik? Nie! Dobrym pomysłem na ozdobienie chociażby frontalnej części Twojej posesji jest wysypanie drobnych kamyczków, których kolorystyka jest spójna np. z elewacją i stylem domu. Tak samo otoczyć możesz drzewa, krzewy i inne rośliny, które na tle żwiru lub innego naturalnego materiału doskonale się prezentują.

Wygoda, oszczędność, doskonały styl!

2. Ogrodzenie gabionowe

Jednym z ciekawszych i niebanalnych sposobów na wykorzystanie kamieni ogrodowych jest założenie ogrodzenia gabionowego, które gwarantuje prywatność i ograniczenie hałasu. W dużym uproszczeniu gabiony to po prostu kosze z siatki, najczęściej w formie prostopadłościanów, które wypełnia się drobnym kruszywem zasypowym, korą, specjalnym szkłem. Daje to ogrom możliwości aranżacyjnych, mimo stosunkowo niewielkich nakładów finansowych. Gabiony możesz ściśle dostosować do stylu swojego ogrodu, a nawet modyfikować poprzez wymianę kamyczków. W Kar-Group wykonujemy indywidualne projekty i dostarczamy wszystkie niezbędne elementy tej estetycznej konstrukcji.

3. Kamienne ścieżki

Z naturalnego kamienia wykonuje się też płyty, które z powodzeniem zastępują standardową kostkę brukową czy cement. Ułożenie płyt, które np. prowadzą do altany ogrodowej czy tylnej furtki jest bardzo łatwe, nie wymaga specjalistycznych umiejętności czy profesjonalnego sprzętu. Wystarczy tylko obliczyć, ilu płyt w konkretnych wymiarach potrzebujesz, aby wytyczyć estetyczną i funkcjonalną ścieżkę. Naturalny kamień jest odporny na niekorzystne czynniki atmosferyczne, nie wymaga też tylu zabiegów pielęgnacyjnych co choćby wspomniana wcześniej kostka.

4. Wykończenie oczka wodnego

Estetycznym, ponadczasowo atrakcyjnym elementem Twojego ogrodu może być oczko wodne to także odpowiedź na pytanie jak wykorzystać kamienie w ogrodzie. Do oczek stosuje się kamienie:

  • Mniejsze i większe kamienie – razem z odpowiednią roślinnością – powinny otaczać i ozdabiać oczko tak, by folia i pozostałe sztuczne elementy zbiornika nie były widoczne.
  • Dzięki różnorodności rozmiarów, struktur i kolorów kamieni wokół oczka uzyskujesz naturalny efekt.
  • Wybrane kamienie naturalne – twarde i mało porowate – nadają się do ozdobienia dna oczka wodnego. To m.in. kwarcyt, granit czy bazalt. Wielu klientów decyduje się też na otoczaki.

5. Rzeźba stworzona przez naturę

Jednym z popularnych sposobów na ozdabianie ogrodów jest stawianie w nich rzeźb i figur. Wiemy o tym, dlatego zapewniamy w Kar-Group szeroki wybór ozdób betonowych, drewnianych czy metaloplastyki.

Można jednak powiedzieć, że natura jest najdoskonalszym artystą. Jeśli cenisz proste, ponadczasowe, stylowe i autentyczne rozwiązania stylistyczne, rozważ zakup monolitu. Kamień, który może mieć nawet kilkadziesiąt lub kilkaset centymetrów oraz oryginalny, rzucający się w oczy kształt, jest czymś w rodzaju „naturalnej rzeźby”. To skała, która nie wymagała dodatkowej obróbki. Dzieło natury, które podkreśla charakter Twojego ogrodu. Monolit postawiony w starannie wyselekcjonowanym zakątku otoczenia Twojego domu jest świetnym pomysłem na wzbogacenie aranżacji krajobrazu.

6. Skalniak

Na listę kamiennych inspiracji koniecznie trzeba dopisać skalniak. Przemyślana kompozycja kamieni do ogrodu jest w stanie kompletnie odmienić jego styl, dlatego warto zadbać o każdy detal na etapie projektu i wykonania.

Efekt, do którego dążysz, powinien odzwierciedlać wpływy natury, a nie człowieka. Skoro punktem odniesienia jest natura, zwróć uwagę m.in. na:

  • ukształtowanie terenu,
  • położenie względem Słońca,
  • doborze kamieni kojarzących się z górami (skały granitowe, piaskowce, granity, łupki i inne materiały są tu najlepszym wyborem),
  • konieczność pielęgnacji i ochrony roślin wkomponowanych w kamienne otoczenie.

Jak wykorzystać kamienie w ogrodzie – podsumowanie

Oto kilka inspiracji do wykorzystania kamieni w ogrodzie. Jest ich znacznie więcej. Sprawdź ofertę Kar-Group z Ełku. Oprócz dostępności dziesiątek wariantów naturalnych kamieni o różnorodnym zastosowaniu oferujemy usługę projektowania, a także szkolenia z tego zakresu.

Zobacz także ozdoby ogrodowe z całego świata

Ozdoby ogrodowe z całego świata-link

Zobacz nasz sklep internetowy | aktualne oferty

Zobacz inspiracje do ogrodu – INSPIRACJE

Kamienie naturalne – zainspiruj się naturą

Kar-Group Ełk / Oracze 31 C