Jak wybrać kamienie naturalne do ogrodu ?

Kamień naturalny jest pojęciem bardzo pojemnym i obejmuje najróżniejsze materiały budowlane i dekoracyjne, m.in. do ogrodu. Wybór jest ogromny, a co za tym idzie – decyzji zakupowych nie podejmuje się w 5 minut… Dzięki tym kilku kryteriom, które przedstawiamy poniżej, dużo łatwiej wyselekcjonujesz odpowiedni produkt do swoich potrzeb.

1. Rodzaj kruszywa

Zacznijmy od tego, że materiały kamienne, kruszywa dzieli się na:

  • naturalne,
  • łamane.

Do pierwszych zaliczamy wszelkiego rodzaju otoczaki czy żwiry. Są one efektem świadomej obróbki m.in. głazów narzutowych czy piasków polodowcowych. Z kolei kruszywami łamanymi nazwiemy rozdrobnione skały – tłuczeń, kliniec, grys i inne. Materiałem w tym wypadku są m.in. granit i bazalt.

2. Właściwości

Skoro kupujesz kamień do ogrodu w konkretnym celu, musisz poznać jego naturalne właściwości. Przykładowo, twardością i odpornością na niekorzystne czynniki atmosferyczne cechują się bazalty i granity. Wapienie czy piaskowce, a więc skały osadowe, są bardziej podatne na naturalną erozję, ale ich piękno skłania do zakupu, nawet jeżeli z czasem na ich powierzchni pojawią się biologiczne ślady. Mech i porosty można zresztą usunąć, a trwałość wciąż jest dużo większa niż np. ozdób drewnianych.

3. Przeznaczenie

Wybór będzie znacznie łatwiejszy, gdy zdecydujesz, jak chcesz wykorzystać właściwości kamieni naturalnych. Innych szukasz do ozdobienia dna oczka wodnego, innych do jego otoczenia. Inaczej rozpatrujesz zakup płytek kamiennych do położenia ogrodowej ścieżki. Kamienie naturalne do ogrodu kupuje się również w celu wykonania:

  • otoczenia roślin,
  • skalniaka,
  • ozdób,
  • koszy gabionowych.

Dopiero gdy zdecydujesz, do czego potrzebujesz naturalnego kamienia, możesz przejść do określenia niezbędnych właściwości czy kolorystyki.

4. Spójność z naturą i koncepcją ogrodu

Trudno liczyć na atrakcyjny efekt wizualny, gdy kamienie nie pasują do otoczenia – zarówno roślin, jak i budynków. Dlatego przed zakupem warto zastanowić się, która koncepcja ogrodu odpowiada Tobie w największym stopniu.

Nie masz pomysłu lub czasu na jego realizację? Jako Kar-Group oferujemy nie tylko bardzo duży wybór kamieni naturalnych i ozdób ogrodowych, ale ponadto projektujemy ogrody na indywidualne zamówienie oraz prowadzimy szkolenia o tej tematyce.

5. Cena

Cena jest jednym z czynników, który zawsze bierze się pod uwagę w trakcie zakupów. Inwestycja w kamień naturalny jest z założenia na lata, dlatego warto kierować się jakością oraz renomą dostawcy. W Kar-Group masz wybór spośród kamieni z całego świata, ale nasz cennik jest atrakcyjny i przystępny. Przekonaj się o tym, odwiedzając punkt pod adresem Oracze 31C koło Ełku.

Podsumowanie

Jako kamienie naturalne sprzedawane są ozdoby, kruszywa, materiały dekoracyjne i budowlane. Wybór jest ogromny, dlatego kieruj się przede wszystkim tym, co chcesz widzieć w swoim ogrodzie, a także czego potrzebujesz z praktycznego punktu widzenia. Skorzystaj z profesjonalnego doradztwa w centrum ogrodniczym i składzie kamienia Kar-Group. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Zobacz nasz sklep internetowy | aktualne oferty

Zobacz inspiracje do ogrodu – INSPIRACJE

Kamienie naturalne – zainspiruj się naturą

Kar-Group Ełk / Oracze 31 C